SPOSOBY KONSERWACJI ODZIEŻY
CZYLI CO WYJDZIE W PRANIU…

Sprawiając sobie nową bluzkę czy sukienkę chcemy jak najdłużej cieszyć się ich nieskazitelnym wyglądem
Aby tak było, zapoznaj się dokładnie z zalecaniami dotyczącymi prania i konserwacji ubioru, które znajdziesz na etykiecie/metce umieszczonej wewnątrz produktu. Znajdziesz tam również informacje o tym, z czego zrobiona jest tkanina, z której zostało uszyte Twoje ubranie.

Podczas prania i czyszczenia odzieży ważne są cztery elementy: temperatura, czas, środek piorący i czynnik mechaniczny. Sposób konserwacji odzieży zależy od rodzaju włókna, jego właściwości (więcej o tym w zakładce ubieraj się na zdrowie”, czyli przewodnik po tkaninach), ale również od sposobu wykończenia wyrobu, czyli np. sposobu wybarwienia.

Poniżej znajdziesz wyjaśnienie symboli, które są umieszczone na etykiecie dotyczącej sposobu konserwacji.
Trzeba pamiętać, że oznaczenia podają zawsze górną granicę dozwolonych czynności.

Na koniec kilka ogólnych zasad dotyczących prania, o których warto pamiętać:

  • Lekkie zabrudzenia odzieży warto próbować usunąć w niskiej temperaturze ze względu na oszczędność energii.
    Większość nowoczesnych środków do prania aktywuje się nawet w chłodnej wodzie.
  • Nie przepełniaj pralki! Zbyt wiele ubrań ciasno umieszczonych w pralce powoduje jej szybsze zużycie i może sprawić, że na Twojej ulubionej sukience powstaną trwałe zagniecenia i „rysy”.
  • Nie pozostawiaj w pralce wypranych ubrań „do rozwieszenia później” – może to powodować powstanie zacieków na tkaninach. Szczególnie narażone są na to tkaniny poddane procesowi barwienia na uszytym już wyrobie lub tzw. „tkaniny spieralne” (np. Jeans).
  • Suszarka niszczy tkaniny i przyspiesza proces ich mechacenia. Ubrania dłużej zachowają swój kształt, jeżeli po prostu rozwiesisz je na wieszakach i pozwolisz spokojnie wyschnąć. Jeżeli zrobisz to prawidłowo, oszczędzisz czas na ich prasowaniu i energię, która zużywa
    suszarka.